Sydney w Warszawie

Z soboty na niedzielę (19/20 lipca) na Skwerze Cubryny odbyło się spotkanie młodych pt. Sydney w Warszawie...

fot. Dominik Pawlik

Sydney w Warszawie (relacja filmowa)

„Sydney w Warszawie” z udziałem warszawskiej młodzieży

W nocy z 19 na 20 lipca na nadwiślańskim Skwerze Cubryny odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie dla tysięcy młodych ludzi z okazji tegorocznych Światowych Dni Młodzieży odbywających się w stolicy Australii. Atmosferę wspólnoty z uczestnikami ŚDM z Sydney zapewniła łączność satelitarna z Australią za pośrednictwem telebimów a także bogaty program Spotkania i wspólna modlitwa.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Sydney odbywały się pod hasłem "Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami" (Dz 1, 8). To hasło przyświecało również Spotkaniu w Warszawie. Rozważaniom o Duchu Świętym towarzyszyły dwukrotne transmisje satelitarne z Sydney, spotkania z artystami i ludźmi mediów, rozmowa młodzieży z abp. Kazimierzem Nyczem, koncerty muzyki gospel, wspólne tańce, śpiewy i adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas trwania Spotkania można było także uzyskać sakrament pojedniania z Bogiem.

Centralnym punktem spotkania młodych w Warszawie była Msza święta, którą o godz. 2 w nocy odprawił arcybiskup Metropolii Warszawskiej Kazimierz Nycz. W tym samym czasie Mszę św. w Sydney celebrował Papież Benedykt XVI.  Na warszawskich telebimach można było usłyszeć homilię Papieża. Po Mszy Świętej uczestnicy spotkania otrzymali za pośrednictwem połączenia satelitarnego papieskie błogosławieństwo.

W Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych uczestniczyło ponad 2 tysiące młodych ludzi. W organizację "Sydney w Warszawie" zaangażowani są biskupi trzech diecezji: warszawskiej, warszawsko-praskiej i polowej. Organizacją poszczególnych punktów spotkania zajęły się katolickie wspólnoty świeckich z Warszawy i okolic.

opracowanie: Marysia