Czuwanie i Pasterka

W nocy z 24 na 25 grudnia Ks. Proboszcz przewodniczył Mszy św. „Pasterskiej”, która rozpoczęła Uroczystość Bożego Narodzenia. W celebrze uczestniczyli także księża Orioniści. Pół godziny przed Pasterką, przy Ołtarzu i Grocie Bożonarodzeniowej, młodzież przygotowała czuwanie z kolędami i tekstami Liturgii Godzin. Więcej informacji o Grocie Bożonarodzeniowej znajduje się w ogłoszeniach duszpasterskich i poniżej, pod zdjęciami. Fot. WP

Grota Bożonarodzeniowa.

Kreta, XVII wiek, zbiory prywatne, Lucerna. W centrum kompozycji, na tle ciemnej groty, Maryja klęczy przed nagim Dzieciątkiem, spoczywającym na chuście, i pieszczotliwie wyciąga ku Niemu rękę. Obok przyklękają pasterze, składając Nowonarodzonemu hołd. W tle z lewej strony anioł ogłasza Dobrą Nowinę samotnemu pasterzowi, a w dali widać Trzech Magów konno zdążających ku grocie. W prawym narożniku  ikony unosi się grupa aniołów, a na pierwszym planie siedzi zadumany Józef. Zgodnie ze starą tradycją w sztuce chrześcijańskiej Wschodu miejscem narodzin Chrystusa jest grota, a nie stajenka. We wzgórzach, otaczających Betlejem, znajdowało się bowiem wiele jaskiń, do których pasterze zapędzali swe stada na noc i gdzie kryli się w razie niebezpieczeństwa. Kiedy Józef  przybył do Betlejem, by zostać ujętym  w spisie ludności, tylko w jaskini mógł się schronić on i jego brzemienna żona, Maryja. W myśl przekazów apokryficznych, gdy tylko Matka Boża weszła do groty, mroczne wnętrze wypełniło się nadnaturalnym światłem. Około 330 roku, kiedy dzień 25 grudnia został oficjalnie uznany za święto chrześcijańskie, coraz więcej pielgrzymów ściągało do „grodu Dawida”. Chętnie zaglądali oni przez kratę do wnętrza słynnej jaskini, oglądali żłóbek i modlili się w tym słynnym miejscu. Po VII wieku, kiedy Betlejem i Ziemię Świętą zajęli muzułmanie, historyczną jaskinię można było kontemplować już tylko na ikonach, jako „pamiątkową relikwię”. W przedstawieniach Narodzenia Chrystusa Matka Boża spoczywa na posłaniu rozścielonym bezpośrednio na ziemi, patrząc na Dzieciątko złożone w żłobie, a często też na niewiasty kąpiące Nowonarodzonego. Józef zawsze siedzi w oddaleniu, zatopiony w myślach. Zbawiciela adorują pasterze, a Trzej Magowie, jak zwano na Wschodzie mędrców i astrologów, zbliżają się z oddali w orszaku konnym. Ciekawa postacią jest często umieszczany na ikonach staruszek pasterz, który interpretowany jest jako prorok Izajasz lub Ananiasz, a nawet jako Kusiciel, szczególnie, gdy stoi przed zamyślonym Józefem.