Budowa organów w naszym kościele

Z inicjatywy grupy osób związanych z naszą parafią powstała idea budowy profesjonalnych organów piszczałkowych w naszym kościele parafialnym. Służący nam obecnie instrument to elektroniczne proste organy, które wymagają co kilka lat wymiany, a ich brzmienie znacznie odbiega od brzmienia tradycyjnych organów piszczałkowych, które buduje się raz na kilkaset lat.

Budowa organów to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Spontanicznie ukonstytuowany Komitet Budowy, składający się z ok. 60 osób, ocenił koszty na ponad 1 milion złotych. Jest to kwota niebagatelna, szczególnie teraz, gdy wiele osób boryka się z różnego rodzaju problemami bytowymi i finansowymi. Jeśli jednak kwotę tę podzieli się na 1.800 sztuk piszczałek, z których każda kosztowałaby ok. 700 zł, wydaje się, że wspólnie moglibyśmy podjąć się takiego przedsięwzięcia.

Po co nam te organy:

Po pierwsze: dokumenty kościelne precyzują, że w „kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnego majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich „ (Kodeks Liturgiczny, 120). Budowa organów byłaby więc zwieńczeniem dzieła budowy kościoła

Po drugie: nasz kościół, dysponując profesjonalnym instrumentem mógłby się stać miejscem koncertów klasycznej muzyki organowej i stanowić tym samym ciekawy kulturalny ośrodek w Aninie, przyciągający także osoby spoza parafii. Mogłoby to być też miejsce szeroko pojętej edukacji muzycznej.

Zamysł budowy organów znalazł poparcie Księdza Proboszcza, który uważa, że po zakończeniu wielu pożytecznych dla parafii inwestycji, moglibyśmy podjąć się takiego wielkiego dzieła.

Ostateczna decyzja i powodzenie realizacji tego zamysłu zależy jednak od nas- parafian i sympatyków parafii, przyszłych sponsorów i darczyńców.  Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy poprzez modlitwę, aktywne uczestnictwo w zebraniach Komitetu, konstruktywne uwagi przekazywane osobiście bądź za pośrednictwem strony internetowej naszej parafii i … materialne wsparcie.

Komitet Budowy Organów