W poszukiwaniu inspiracji dla naszych anińskich organów piszczałkowych, od roku, czyli od czasu kiedy zapadła decyzja, że będziemy takie organy budować, w ramach tzw. „wycieczek organowych” jeździmy po Polsce i oglądamy, sprawdzamy nowo budowane instrumenty. Podczas tegorocznych wakacji byliśmy już w Jelczu-Laskowicach, Grybowie, a ostatnio - 17 sierpnia 2015 r. – w Marcinkowicach k/Nowego Sącza. Marcinkowice to mała wiejska parafia położona w malowniczej górskiej kotlinie. Mają tam organy z 2012 r., które wybudowała znana z wielu innych naszych relacji filmowych - firma Zych z Wołomina (Ta firma organmistrzowska buduje najwięcej instrumentów w Polsce). Marcinkowickie organy mają 24 głosy, system mechaniczny i tzw. setzer (urządzenie do zapamiętywania kombinacji registrów), ale kościół jest jakby połowę mniejszy od naszego. Zachęcamy do posłuchania tego instrumentu i komentarzy, które można przesyłać na adres Komitetu Budowy Organów (budujemyorgany@gmail.com). Zdjęcia i montaż: Waldemar i Dominik Pawlik. Nagranie utworu: Dominik Pawlik.

Wycieczka organowa