W poniedziałek 1 lutego byłem z małżonką we Włocławku i Bydgoszczy, w miejscach związanych z ostatnim dniem męczeńskiej śmierci Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984). W Bydgoszczy w kościele pod wezwaniem Świętych Polskich Męczenników ks. Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę św., prowadził rozważania i odmawiał różaniec. Jego ostatnie słowa podczas rozważań brzmiały: "Módlmy się abyśmy byli wolni od lęku i zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". Tego dnia, 19 października 1984 r., około godziny 22 udał się w drogę powrotną do Warszawy. Na drodze został porwany przez funkcjonariuszy SB, okrutnie skatowany i wrzucony do Wisły. Na zdjęciach: miejsce śmierci przy tamie we Włocławku, budujące się Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki (po drugiej stronie Wisły, blisko miejsca śmierci) oraz kościół w Bydgoszczy z izbą pamięci poświęconą Błogosławionemu. W tym miejscu dziękujemy Panu Casfaberowi - który był na wspomnianej ostatniej Mszy św. odprawianej przez ks. Jerzego - za poświęcony nam czas i oprowadzenie po kościele i izbie pamięci. Przypomnę, że ks. Jerzy pracował w naszej anińskiej parafii w latach 1975-1978, a w kościele, w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski znajdują się Jego relikwie. W 2010 roku młodsza redakcja Salve Regina (KIDM SP 218) była w Suchowoli, gdzie rozmawiała z Mamą ks. Jerzego Panią Marianną Popiełuszko (kliknij, by zobaczyć film). Opracowanie materiału: W. Pawlik, organista. Fot. Print Screen z kamery. Film w przygotowaniu.

14197446